Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Złóż zamówienie Tel.: +48 600 414 602 Mail: info@meublesdecharme.com.pl
Meubles De Charme
Ostatnio stanowią bardzo popularny element w aranżacji wnętrz. Drewniane meble postarzane, dzięki swoim walorom wizualnym, są częstym gościem we wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim, shabby chic czy rustykalnym. Metody postarzania drewna doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy planujemy zmianę wystroju lub chcemy odświeżyć wygląd mebli znajdujących się w naszym domu. W jaki sposób zabrać się do postarzania mebli, aby zrobić to dobrze i czy w ogóle jest to możliwe w domowych warunkach? Przedstawiamy najbardziej sprawdzone techniki, dzięki którym możliwe jest wyczarowanie wnętrza w stylu shabby chic.

Jakie metody wyróżniamy?

Postarzanie mebli możemy wykonać przy pomocy kliku różnych technik - w zależności od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Do najbardziej popularnych należy z pewnością patynowanie, piaskowanie, bielenie, a także szczotkowanie. Ze względu na różny stopień trudności, warto na samym początku przygody z postarzaniem drewna, wypróbować bielenia bądź patynowania. Dzięki tym technikom możemy odmienić wygląd nie tylko szaf czy komód, lecz również drzwi, ram lub framug.

Bielenie

Niezależnie od tego, którą technikę wybierzemy, przed przystąpieniem do prac należy zadbać o to, aby postarzany przedmiot był dokładnie oczyszczony i odpylony, a w przypadku powłok lakierowanych - także przeszlifowany papierem ściernym. Miejsca, które mają zostać podkreślone poprzez przecieranie, należy pokryć farbą o preferowanym kolorze, a po ich wyschnięciu, cały mebel pomalować na biało. Następnie przechodzimy do przecierania poszczególnych miejsc przy pomocy nożyka, natomiast pozostałą powierzchnię wyrównujemy papierem ściernym. Wykorzystując tę metodę to my decydujemy o tym, jaki efekt chcemy uzyskać.

Patynowanie

Aby patyna mogła wniknąć w strukturę drewna, postarzany przedmiot trzeba oczyścić. Następnie nanieść na niego lakierobejcę w wybranym kolorze. Po jej wyschnięciu szlifujemy mebel drobnym papierem ściernym oraz pokrywamy go patyną. Gdy powierzchnia będzie już sucha, ściągamy patynę za pomocą wełny stalowej (z wyjątkiem zagłębień) i pokrywamy całość lakierem ochronnym.

Precyzja i ręczna robota

Postarzanie najlepiej wykonywać na meblach z litego drewna bukowego lub dębowego. Należy także pamiętać o tym, aby korzystać ze sprawdzonych metod i dobrej jakości preparatów, gdyż tylko wtedy możliwe jest uzyskanie idealnego efektu starości, godnego wnętrz shabby chic.