Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Złóż zamówienie Tel.: +48 600 414 602 Mail: info@meublesdecharme.com.pl
Meubles De Charme
Ta sama ojczyzna i zbliżona gama motywów dekoracyjnych mebli francuskich i prowansalskich sprawia, że wiele osób nie dostrzega między nimi żadnej różnicy. W rzeczywistości są to jednak dwa osobne style dekoracji wnętrz. Dowiedz się czym charakteryzuje się każdy z nich

Meble prowansalskie

Wnętrza w stylu francuskim i prowansalskim mają wiele wspólnych cech. W obydwu wykorzystuje się bielone meble stylizowane na wyposażenie salonów z czasów Ludwika XVI. Podczas gdy meble francuskie określilibyśmy mianem wytwornych, do tych w stylu prowansalskim najbardziej pasują przymiotniki, takie jak swojski, ciepły czy przytulny. Jest on inspirowany wnętrzami willi w francuskich południowych prowincjach. Ich właściciele nie odświeżali wyglądu salonu wraz ze zmieniająca się modą, jak Paryżanie, lecz pozwalali, by wnętrze zmieniało się wraz z nimi. Z biegiem lat do bielonych mebli dołączały więc bibeloty, dodatki i tkaniny w różnych deseniach. Są to dziś obowiązkowe elementy każdego wnętrza w stylu prowansalskim.Meble francuskie

Wnętrza w stylu francuskim są inspirowane wystrojem dawnych, eleganckich salonów. Ich nieodłącznym elementem są stylowe meble - tzw. ludwiki. Ta potoczna nazwa wynika ze skojarzeń z pełnymi przepychu komnatami wersalu. Wnętrza francuskie faktycznie mają z nimi wiele wspólnego.

Styl francuski jest zupełnym przeciwieństwem minimalizmu. Stylowym meblom towarzyszą bogato zdobione tekstylia i wysmakowane dodatki. Dzięki jasnej, pastelowej kolorystyce mnogość elementów nie przytłacza, nadając wnętrzu przytulny, elegancki charakter.

Podsumujmy w kilku zdaniach, jakie są różnice między stylem francuskim i prowansalskim:
  • W stylu francuskim nie ma miejsca na przypadek. Choć we wnętrzach nie brakuje bibelotów, ich ustawienie musi być dokładnie przemyślane.
  • Meble prowansalskie znacznie częściej niż meble francuskie pokrywa się patyną.
  • Meble prowansalskie to w rzeczywistości meble francuskie w wersji rustykalnej.